Fileli İkaz Yelekleri

Fileli İkaz Yelekleri

İkaz Yelekleri Nedir? Ne İşe Yararlar?

İkaz yelekleri özel durumlarda veya işlerde dikkat çekmek, görünür olmak için giyilen yeleklerin genel ismidir. Genellikle görevleri esnasında polislerin üzerinden gördüğümüz bu yelekler, iş emniyetinin sağlanması açısından iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereğinde de giyilmesi zorunlu iş elbiseleri arasındadır.

Üzerinde yer alan reflektörler sebebi ile giyen kişiyi gece veya gündüz fark etmeksizin diğer kişilere ve yeri geldiğinde de araçlara karşı daha görünür kılar. Özellikle gece veya kapalı havalarda yapılan trafik çalışmaları, inşaat çalışmalarında giyilen ikaz yelekleri hayat kurtarıcı roldedir.

İkaz yelekleri çeşitleri, kullanılacak durum ve mevsime göre farklılık gösterse de genel olarak özellikleri aynıdır. İkaz yeleği fiyatları sağladığı güvenlik yanında önemsiz kalan bir unsurdur.

İkaz Yelekleri Özellikleri

İkaz yelekleri farklılıklar gösterse de genel özellikleri açısından birbirine benzerdir. Özelliklerine kısaca göz atarsak;

İkaz yelekleri fosforlu ve yüksek görünür özelliğe sahip kumaşlardan yapılır. Genellikle sarı, beyaz, kırmızı, mavi ve turuncu renkleri kullanılır. İkaz yeleklerinde mutlaka fosforlu renkler kullanılır.

İkaz yelekleri giyimi kolaydır. Herhangi bir kıyafetin üzerine rahatlıkla giyilebilir ve çıkartılabilir. Genellikle beden ölçüleri standarttır.

İkaz yeleklerinin kumaşları özelliği gereği hafiftir ve ağırlık yapmadığı için iş yaparken de engel teşkil etmez.

İkaz yelekleri kumaşlarının içerisinde çok büyük oranda polyester vardır. Polyester yapısı gereği hafif, çubuk kuruyan, hava alabilir yapıda ve ütüye ihtiyacı olmayan bir materyaldir. Bu açıdan uzun süre bir işlem gerektirmeden kullanılabilir.

İkaz yeleklerinde kumaşın rengi kadar çeşitli yerlerine konulan reflektörler ile görünürlüğü de arttırılır. Reflektörler kullanılan yere göre arttırılabilir.

İkaz yelekleri cepli veya cepsiz olabilir. Ancak cepli olması durumunda mutlaka cepleri kapaklı olarak imal edilir.

İkaz Yeleği Çeşitleri

İkaz yeleklerinin genel olarak görünümleri aynı olmakla birlikte cepleri, üzerlerine dikilen reflektörlerin sayısı, durumu veya kullanılan kumaşları yönünden birbirinden ayrılırlar. Ancak tüm ikaz yeleklerinin genel özellikleri aynıdır.

Kış aylarında genellikle anarok türü kumaştan yapılmış yaz aylarında ise fileli kumaşta yapılmış ikaz yelekleri kullanımı yaygındır.

Fileli İkaz Yelekleri

Fileli ikaz yelekleri özellikle yaz aylarında veya coğrafi olarak sıcak olan yerlerde tercih edilen ikaz yelekleri türleridir. Diğer türdeşleri ile tamamen aynı özellikte olan bu ikaz yeleklerini diğerlerinden ayıran tek özellik kumaşının file kumaştan olmasıdır.

Fileli ikaz yelekleri, filenin delikli yapısı sebebi ile sıcak hava ve ortamlarda çok rahat kullanım imkânı sağlayan önemli güvenlik araçlarıdır.

Fileli kumaşın özelliği gereğince de katlandığında çantada taşınmaya uygun boyutu gelmesi fileli ikaz yeleklerini diğer ikaz yeleklerine göre daha sık tercih edilebilir yapmaktadır.

Mecburi olmayan durumlarda dahi görünür olmak açısından kullanılması gereken ikaz yelekleri fiyatlarına nazaran değeri para ile ölçülemeyen iş güvenliği araçlarındandır.

Omuzdan Reflektörlü İkaz Yeleği

Omuzdan Reflektörlü İkaz Yeleği

İkaz yeleği; trafikte, iş güvenliği uygulamalarında ve daha birçok alanda ihtiyaç duyulan zorunlu bir güvenlik uygulamasıdır. Öncelik faydasını bireyin can varlığında göstermektedir. Can güvenliği açısından önemli bir kurtarıcı olarak ikaz yeleği kullanımı başrol oynamaktadır.

İkaz Yeleği Kullanım Alanları

İkaz yeleği can kaybını önlemek adına alınan önlemlerin başında gelmektedir. İkaz yeleği uygulaması, iş güvenliği işleyişinde tehlike arz edecek mesleklere yasaca zorunluluk getirilmektedir. Başta can güvenliğini korumak adına uygulandığı takdir de bu işlem istatiksel olarak başarı sonuçları sergilemektedir.

Meslek olarak ele alındığında güvenliği sağlamak adına; şantiye çalışanları, güvenlik görevlileri, polisler, ambulans çalışanları, acil trafik servis çalışanları kullanmaktadır. Ek olarak acil kurtarma görevlileri, itfaiye görevlileri,  yol temizlikçilerinin yanı sıra gece çalışma durumu bulunan muhabirler,  kullanım sıklığı göstermektedir. Ayrıca trafik polislerinde kullanım zorunluluğu sonrasın %99’a kadar can güvenliği sağladığı kanıtlanmıştır. İş ve meslek dışında gece görüş açısının zorlaştığı dönemde her bir motosiklet ve bisiklet sürücüsü veya otoban kenarında yürüyüş halinde yayalar için karşı sürücüye uyarı amaçlı bir kıyafet giyime zorunluluğu bulunduğu için, ikaz yeleği kullanım yaygınlığı göstermektedir.

İkaz Yeleği Özellikleri

İkaz yeleği kolay fark edilir olması açısından turuncu ve sarı renklerde üretilmektedir. İkaz yeleği çeşitleri; ikaz yelekleri yönetici ikaz yelekleri, reflektörlü ikaz yelekleri, isteğe bağlı baskılı ikaz yelekleri bulunmaktadır. Reflektör, ışığı yansıtmak adına kullanılan ve bireyin fark edilmesini sağlayan yapıda bir malzemedir. Açık ve fosforlu renkler kullanmakta bu yeleğin dikkat çekilir olmasını sağlar.

Reflektörlü İkaz Yeleği

İkaz yelekleri kullanımı güvenlik bağlamında kendisini göstermektedir. Tehlikeli iş ve görevlerde yaygınlık bulan ve kullanımı zorunlu olan yelek, otoban kenarında fark edilmeyecek giysilerde bulunan bir bireyi de korumaktadır. Kullanım alanı genişliği ile can güvenliğini maksimum düzeyde korumayı amaçlamaktadır.

Reflektör, kullanılan malzeme fosfor ve folyo benzeri fark edilmeye kolaylık yaratan malzemelerden üretilmiştir. Reflektörlü ikaz yelekleri; minimum düzeyde kaza ve can kaybını gözetmektedir. Işığı yansıtması dolayısıyla fark edilmeyi kolaylaştırır ve önlem alınmasını sağlar. Olası bir tehlike ve kazayı önlemektedir.

Baskılı İkaz Yeleği

Baskılı İkaz Yeleği

İkaz yelekleri, birçok sektörde faaliyet gösteren işçilerin güvenlik amaçlı giydikleri yeleklerdir. Bu yelekler aynı zamanda iş sağlığı ve iş güvenliği mevzuatına göre giyilmesi zorunludur. Trafik polisleri, jandarmalar özellikle bu yelekleri giyerek araçlar tarafından kolayca fark edilebilirler. Yine inşaat işçileri, maden işçileri, itfaiye görevlileri de ikaz yelekleri giymeleri güvenliğin sağlanması açısından önemlidir. Özellikle sisli ve karanlık zamanlarda reflektörlü ve fosforlu olan ikaz yelekleri çalışanların kolayca fark edilmesini sağlayarak olası tehlikeleri bertaraf etmektedir. Geçmişte özellikle trafikte ve diğer sektörlerde yaşanılan birçok kaza bize ikaz yeleklerinin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Baskılı ikaz yelekleri İş yerlerinde ve kurumlarda bu tür iş kazalarının yaşanmaması ve hayatların korunması adına ikaz yeleklerinin giyilmesi zorunludur.

İkaz Yeleklerinin Kullanım Alanları

İkaz yelekleri yazımda da belirttiğim gibi birçok alanda güvenliğin sağlanması için kullanılan yeleklerdir. İkaz yelekleri adı üstünde aynı ortamda bulunan kişilerin birbirlerini fark etmeleri ve tehlikeleri önlemeye yönelik kullanılan güvenlik amaçlı yeleklerdir. Bu yelekler genellikle İtfaiye çalışanları, trafik polisleri ve jandarmalar, inşaat çalışanları, maden işçileri, Acil çalışanları, kurtarma görevlileri, karayolu çalışanları tarafından birçok alanda kullanılan yeleklerdir. Baskılı ikaz yelekleri aynı zamanda kurumsal firma çalışanlarının olduğunu gösteren yeleklerdir. İkaz yelekleri sadece reflektörlü ve fosforlu olarak üretilmesinin yanında firmanın logosu ve ismini baskılı olarak da yapılabilmektedir. İkazyelegim.com adresinden kolaylıkla baskılı ikaz yeleklerini her renkte firmanıza sipariş verebilirsiniz. Firmada ikaz yeleği çeşitleri olarak  reflektörlü reflektörlü ürünler,mühendis &anorak ürünler, t-shirt ve sweet shirtler bulunmaktadır.

Baskılı İkaz Yeleği Nerelerde Kullanılır?

İlk yardım ekipleri, itfaiye ekipleri, arama ve kurtarma ekipleri ve 112 acil servis ekipleri gibi kurumsal firmaların tanıtımında genellikle kullanılır. Aslında bunun yanında birçok firmada kendi firmasını tanıtması açısından bakılı ikaz yelekleri yaptırabilmektedir. Burada önemli olan nokta yeleğin baskılı olmasından ziyade iş sağlığı ve iş güvenliği mevzuatına uygun güvenliği sağlayıcı reflektör ve fosforların olmasıdır. Baskılı ikaz yelekleri Sarı ,bordo ,turuncu,ve beyaz renlerde olur. Bunların yanı sıra he meslek grubuna göre ikaz yelekleri ayırılır. İşçilerin ayrı  mühendislerin ayrı ikaz yelekleri olur. Bunun amacı işçi arasındaki üst ast ayırımının da yapılmasını sağlamaktır.

Çocuk İkaz Yeleği

Çocuk İkaz Yeleği

Çocuk İkaz Yelekleri; geziler de, turlar da ve okulların çeşitli etkinliklerin de çocukların kaybolmaması içim kullanılır.
Yönetmenlik gereği bir çok özel anaokulları, kreşler ve ilk öğretim okulları çocuklar için çocuk ikaz yeleklerini tercih etmektedirler.

Canlandırma yelekleri (kişisel flotasyon cihazları olarak da adlandırılır), tekne gezerken veya sadece havuzda dolaşırken, ebeveynlere 14 yaşın altındaki çocuklarda 2. ölüm nedenini kazara boğulmaya karşı ilave bir katman koruma sağlar.  Söylemeye gerek yok, küçük bir cankurtaran bile olsa daima yakın gözetim altında olmalısınız.

 

Can yeleği temelleri

Tip II yelekler baş ve boyun desteğine sahiptir, bu suda tipik olarak bilinçsiz bir kişi ya da zayıf vücut kontrolüne sahip genç bir çocuk dikilir. Bu nedenle, bunlar bebekler ve küçük bebekler için tercih edilir.

Tip II yeleklerin en büyük dezavantajı, çok hacimli ve kısıtlayıcı oldukları – özellikle de boyun etrafında- olması ve çoğu çocuk başlangıçta ilk kez giyerken direniyor olması. Endişelenmeyin; Yeterli tekrarlılıkla, zamanla ona alışacaklar.

Seti tamamlayan Tip III cihaz, daha fazla vücut kontrolü ve bazı yüzme becerilerine sahip olan okul öncesi çocuklar için kullanılabilecek bir “yüzdürme yardımcısı” dır ve bir çocuğu batırdığında otomatik olarak bir çocuğu suya dikmeyecektir.

Denizde Kullanıılması Gereken Yelek Tipleri

Bu Sahil Güvenlik onaylı Tip II yelek, başın arkasında bir ped ve binmekten uzak tutmak için bir kasık kayışı da dahil olmak üzere gerekli tüm güvenlik özelliklerine sahiptir. Dayanıklı naylon malzemeden yapılmıştır ve ebeveynlerin çocuğunu sudan kolayca alabilmesi için bir kurtarma kolu vardır. Birçoğu, bu yelek en rahat değil, ama genel olarak, bu kaliteli bir bebek / yürümeye başlayan yelek ve mütevazi önyükleme fiyatlandırılır kabul ediyoruz.

Bir başka Sahil Güvenlik, aynı ağırlık kategorisinde Type II yelekini onayladı, Stohlquist Bebek / Toddler Nemo Can Yeleği, Stearns Bebek Klasisinden daha az hacimli ve yorumcular, bütün gün giymek ve hatta uykudan geçirmek ne kadar rahat olduğu konusunda övünüyor.

Bu dayanıklı yelek botla gezmek için idealdir ve büyük tutma kolu, yelekin kancaya asılması veya çocuğunuzu sudan çıkarması için idealdir. Su üzerinde çok fazla zaman harcarsanız, Nemo değerli bir yatırımdır.

 

Fosforlu İkaz Yeleği

Fosforlu İkaz Yeleği

Güvenlik yelekleri inşaat için temel bir üründür ve bir çok uygulamada kullanılır. Bununla birlikte, çoğu durumda, yelek kişisel koruyucu ekipman olarak kullanılır ve çoğunlukla sinyal vasıtasıyla giyilen kıyafetler olarak sınıflandırılır. Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre inşaat endüstrisi, 1000 işçi başına yüzde 24.5 ile işle ilgili yaralanmalara en yüksek oranda sahip. Bu yaralanmaların çoğunda çarpışma ve araç kazaları bulunur.

Yönetmeliklerde Fosforlu İkaz Yeleği

Bu tür yeleklerin gereksinimleri nelerdir? İşaretleme için ABD’de Mesleki Güvenlik Sağlık Kurumu (OSHA) standardına göre, 29 CFR 1926.201 Subpart G, sinyal kişileri ve bayrak “gündüz kırmızı veya turuncu bir uyarı giysisi giymeli” ve geceleri bir reflektör giyim eşyası giymeli. OSHA, bu standardın Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) standardı D6.1-1-1971’e dayandığını söyledi.

Standartlar

Söz konusu OSHA standardı, ANSI standardı kısa bir süre önce güncellendi ve yelek ve renk türüne ilişkin daha ayrıntılı ayrıntılar olmakla birlikte güncelleştirilmedi. OSHA’ya göre bu güncelleme, Tekdüzen Trafik Kontrol Cihazları El Kitabı Millennium Edition’a dahil edildi. Sürüm aynı zamanda, yeleği gerektiği gibi görünür kılar (floresan ve yansıtmalı) yaptığı sürece işverenlerin yelek rengini seçmelerine izin verir. Renkler 1.000 feet’lik bir mesafede görülebilir olmalıdır.

Kamu güvenliği ve yapımı için kullanılan güvenlik yelekleri ASTM ve ISO standartlarını karşılamalıdır. Yelekler, işaretli kişiler veya inşaat işçileri tarafından halkın simgelerini ve şehrin yemyeşil yeşil alanlarını koruyan işçiler tarafından kullanılabilir.

Tabii ki, yelek tasarımının ülkenize ve ASTM standartlarına uygun işyeri güvenliği yelpazesine uygun olduğundan emin olun. Yelekler bir X deseni taşıyabilir veya tamamen düz olabilir ve dikey veya yatay şeritler olmadan olabilir. Renk açısından, floresan turuncu, turuncu-kırmızı, sarı-yeşil renkler içeriyorsa şaşkın olmayın. Örneğin, Singapur’da, parlak sarı-yeşil bir yelek yaygın; biri sağda ve solda ön kısımda bir tane dikey şerit ve bel boyunca uzanan iki yatay şerit var. Bu arada, deniz tutkunları için güvenlik yelekleri turuncu ve siyah renkte olabilir. Avustralya’da yelekler de siyah renktedir; tek şart yeleklerin yansıtıcı bir materyalden yapılması ve kurulu bir mesafeden görülebilir olmasıdır.

 

İkaz Yeleği Ve Reflektörlü Yelek Kullanmak Neden Önemlidir?

İkaz Yeleği Ve Reflektörlü Yelek Kullanmak Neden Önemlidir?

İlk bakışta görünürlüğün yüksek olduğu güvenlik yelekleri uzun yıllardır olduğu gibi aynı görünmektedir. Ancak yansıtıcı güvenlik yeleklerini işçiler için daha etkili ve konforlu hale getirmek için yapılan birçok iyileştirme ve varyasyon olmuştur. İşinizin tahmini potansiyel tehlikelerine bağlı olarak, giydiğiniz yelek türünün Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) ve İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (OSHA) tarafından onaylanmış veya olmayabilir.

ANSI onaylı olmayan trafik güvenliği yelekleri, otopark görevlilerinin karşılaştığı gibi trafik yoğunluğunun düşük olduğu 1. Sınıf ortamlarda kullanılır. En çok kullanılan renkler:

Sınıf 2 (ANSI onaylı) yansıtıcı güvenlik yelekleri, trafik yoğunluğu yüksek bölgelerde işçiler tarafından kullanılır, ancak hızlar genellikle 25 mil / saat veya daha az olduğunda. 2. Sınıf yelek genellikle trafik polisi veya geçiş kapısı tarafından giyilen yelek gibidir. Bu seviye yelek için onaylanmış renkler turuncu, sarı ve kireç mavisi renklidir.

Sınıf 3 (ANSI onaylı) trafik güvenliği yelekleri gündüz çalışması için aynı renkleri kullanmalıdır. Ancak yüksek yansıtıcı malzeme kullanan Sınıf 2 ve Sınıf ANSI güvenlik yelekleri, gece veya gündüz çalışması için beyaz veya gümüş olabilir.

Emniyet yeleğiniz için üç ana tercihiniz var. Çoğu durumda% 100 polyester modeli giyebilirsiniz. Sıcak koşullarda veya iklimlerde, örgü emniyet yelek işgününüz sırasında daha soğuk olmanızı sağlar. Maliyet ve en azından yüksek yansıtma kabiliyeti yanılgıları nedeniyle, vinil güvenlik yelekleri de mevcuttur.

İşaretçiler İçin İş Güvenliği Yelekleri

Şantiyede, bayrakçıların görünürlüğü güvenliklerinin anahtarıdır. İnşaat emniyet yelekleri sadece ideal değildir, aynı zamanda Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) tarafından da karşılanabilmektedir. OSHA’ya göre, bayraklar için giysiler turuncu, sarı veya sarı yeşil de dahil olmak üzere çeşitli floresan renkleri olabilir. Bu giysiler inşaat emniyet yelekleri, gömlekler veya ceketler olabilir. Geceleri çalışan zırhlılar, yapı yelekleri veya retro yansıtıcı bir malzemeyle kıyaslanabilir kıyafet giymelidir. Retroflu yansıtıcı malzeme, turuncu, sarı, beyaz veya flüoresan renk de dahil olmak üzere çok sayıda renk olabilir. OSHA, yansıtıcı malzemenin 1.000 feet uzakta görünür olmasını gerektirir.

İkaz Yeleğinde Beden Standardı

İkaz Yeleğinde Beden Standardı

İş Güvenliği Yelekleri yelekleri, personelin özellikle yollarda birlikte çalışırken diğer insanlar tarafından görülebilmesi için gerekli olan güvenlik donanımlarıdır. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü / Uluslararası Güvenlik Ekipmanları Birliği (ANSI / ISEA) gibi federal ajanslar, koruyucu giysiler için yüksek standartları teşvik etmek için bazı zamanlar ve şartlar getirmektedir. Güvenlik yelekleri için standartlar farklı değildir.

Böyle bir standart ANSI / ISEA 207-2006 standardıdır. Bu yönetmelik, acil müdahale görevlilerini iş alanındaki diğer bireylerin yanı sıra iş arkadaşlarına görünürlüklerini artırarak korumak için uygulanmaktadır. Tasarım ve yüksek görünürlük gibi çeşitli güvenlik özellikleri için gerekli temel gereksinimleri ayrıntılandırmaktadır.

Tasarım

Emniyet yeleklerinin tasarım özellikleri boyutlar, renkler ve malzeme kabiliyetlerini içerir. Örneğin, cırt cırtlı ve fermuarlar, güvenlik yeleklerini daha hızlı ve daha etkili bir şekilde giymek ve çıkarmak için kullanılır. Standart ayrıca acil durum personeli için, Yangın için Kırmızı, Polis için Mavi ve EMS için Yeşil olmak üzere kimlik renklerini önermektedir.

Yağmurlu havalarda ve ıslak ortamlarda emniyet yelekleri su altında kalmalarını önlemek için örgülü olarak da tasarlanabilir. Bu özellik, yeleklerin ağırlaşmasını engeller ve böylece hareketi engeller. Örgü malzemesi daha hızlı kuruma zamanı sağlar ve yelek genel ağırlığını azaltır.

Güvenlik

Yüksek görünürlüklü güvenlik yelekleri, çalışanların çalışma koşullarında optimum ışıktan daha düşük görünmesini sağlayan ilk ve bazen tek şeydir. Örneğin, sürücüler ve ekipman operatörleri, bölgedeki diğer çalışanları durdurmak ve kontrol etmek için her zaman veya fırsata sahip olmayabilir. Yüksek görünür yelek, araçların veya iş ekipmanının çarpması tehlikesi altında olan personelin farkında olmalarını sağlar. Bu nedenle, kazaları önleyerek ve potansiyel olarak hayatları kurtaran diğer işçilerden uzak durabiliyorlar.

Kimlik

Güvenlik yelekleri, belirli bir işyeri içindeki yetkili olmayan kişileri ayırt etmeye yardımcı olur.

Doğru güvenlik yelekleri ile çalışanlar (ve işverenler de) bir takım tehlikelere karşı daha iyi korunurlar.

Örneğin, inşaat alanından kısa bir süre alarak geçen yayalar kolayca tespit edilebilir ve emniyet ve güvenlik nedenleriyle ayrılmaları istenir. Acil bir durum söz konusu olduğunda, emniyet yelekleri işçilerin olabildiğince çabuk yerleşmesini kolaylaştırır.

 

İkaz Yeleğinin İşlevi Nedir ?

İkaz Yeleğinin İşlevi Nedir ?

Neden İkaz Yelekleri…

Günümüzde en çok ölümler iş kazalarından doğmaktadır. İkaz yelekleri adı üstünde insanların iş kazalarını yaşamamaları için yapılmış bir giysidir. İş kazalarının önlenmesinde  kullanılması gereken yüzlerce üründen birtanesidir . İkaz yeleğinin asıl amacı insanlar üzerine giydiğinde dikkat çekmesi etrafındaki insanların dikkat etmesi amaçlı üretilmiştir. İnsanlar daha çok korunuyor ve çeşitli meslek dallarında illaki ihtiyaç oluyor.

 

Kimler Neden Kullanır?

Bu ikaz yelekleri gece kullanılıyor. Hatta gece aracıyla  yolda kalmış bir insan bile bu yeleği kullanabiliyor. Gece çalışan memurlar, işçiler kazayı daha çok önlemek için ikaz yeleklerini kullanıyor. Böyle bir durumda iş riski daha aza indirgenmiş oluyor. Yeleklerin fark edilebilmesi için fosfor rengi kullanılıyor.Yeleğin giyen kişinin üzerine tam olması gerekiyor ki rahatlıkla hareket çalışma alanı olabilsin.Bu yelek farklı alanlarda kullanılıyor.Özellikle işçilerin çalıştığı şantiye bölümü ayrıca ava meraklı insanların kullanım alanları gece yol çalışması yapılan yerlerde sık sık karşılaşabiliriz.Bu şekilde kaza riski en aza inecek ve daha bilinçli olacak insanlar.Birde yeleklerin farklı farklı iş alan dallarında ayrımı yapılıyor ve ona göre bir tasarımda bulunuluyor.Örneğin bir inşaat mühendisi,çeşitli alanlarda çalışan işçiler ve teknikerler…Özellikle gece bisikletle çıkanlar veya spor amaçlı yürüyüşe çıkanlarda bu yelekleri kullanıyor.Bu şekilde yeleklerin fos for kısmı daha göz alıcı ve farkedilebilirliliği daha çok ön plana çıkarıyor.

Kullanılan ürünün Önemi…

Bazı insanlar veya firmalar kullanılan kumaşın kalitesine de önem veriyorlar. Bazıları için ise bunun ne önemi var diyebilenler oluyor. Oysaki ikinci dediğim düşüncede insanlar yanlış düşünüyor. Çünkü kullanım süresi daha uzun ve yıpranma açısından daha dayanıklı bir ürün için kaliteli ürün daha geçerli oluyor. Kaliteli ürün satan yerlerin araştırmasında internet faydalı olacaktır. İsim baskıları isteyenlerde oluyor bunlar içinde seçenekler sunuluyor. İsteğe bağlı üretilebiliniyor. Bu durumda seçenek çokluğundan dolayı insanlar sıkıntı yaşamadan istediği ürünü rahatlıkla yaptırabiliyorlar. Sonuç olarak ikaz yeleklerinde kullanmak istedikleri ürün sorun halinden çıkıyor ve insanlar işlerine daha az riskle başlangıç yapmış oluyorlar. Bazı firmalar sırf para vermemek için işçilerinin ölümünü hiçe sayarak almıyorlar veya bilinçsiz işçiler gerek duymuyorlar fakat yaptıkları yanlış ya ölümle ya da sakatlıkla sonuçlanabiliyor. Sizlerde bilinçsiz insanları uyarın ve bir can için kaybını önleyin. Ürün Türkiye’nin bir çok yerine gönderilebiliyor.

İkaz Yeleği Kullanım Alanları

İkaz Yeleği Kullanım Alanları

Tedbir, tedbir, tedbir…Neden tedbir almaya gerek duyar insan? Ya da tedbir almak neden bu derece önemlidir ? veya soruyu şu şekilde soralım Alınan tedbirler iş kazalarının önüne geçebilir mi? Yapılan istatistikler şunu net olarak ortaya koymaktadır iş kazalarının yüzde 80’den fazlası gerekli iş tedbirleri alınmadığı için ortaya çıkmaktadır. 1980-1990 arası rakamlara bakıldığı zaman ortaya çıkan tablo dudak uçuklatan cinsten. Dünya da en çok iş kazalarının yaşandığı ülkeler sıralamasında 1980-2000 arası Türkiye üst basamaklarda iken, bu oran 2000 sonrasında alınan önlemler sayesinde kademeli olarak düşmüştür. Güvenlik önlemlerinin ele alınmasına ilk olarak iş aksesuarlarından başlamak lazım.  Nedir bu aksesuarlar ; baret, emniyet kemeri, sahaya uygun ayakkabı, maske, yelek, gözlük ya da ikaz yeleği…

İkaz Yelekleri Nerelerde Kullanılır?

 İkaz yeleği şantiye sahasında, otoyollarda, baraj inşaatlarında, demiryollarında, havaalanı şantiyelerinde, kömür madenleri gibi alanlarda sadece belirli bölgelerde kullanılırken, Trafik ekipleri, Jandarma, Karayolları, İtfaiye ve Bazı sağlık çalışanları tarafından sürekli kullanılan ve görevlinin diğer araçlar ve kişiler tarafından fark edilmesini sağlayan yasalarla da giyilmesi zorunlu hale getirilmiş fosforlu özel yeleklerdir. İkaz yelekleri neden gereklidir ? sorusunun cevabı kendi içerisinde gizlidir zaten ‘’İKAZ’’ … Bu yelekleri giyen çalışanlar gece ne kadar karanlık olursa olsun kolayca fark edilir ve her hangi bir kazaya sebebiyet vermezken hem iş güvenliğine hem de kamu güvenliğine büyük ölçüde fayda sağlarlar.

İkaz yelekleri Kullanım alanları

 

İkaz yelekleri Kullanım alanları standart bedene sahip olan İkaz yelekleri, her alanda kullanılabilir olmasının yanında en çok kişisel güvenliğin sağlanmasında kullanılmaktadır. İkaz yeleğinin bedende uyandırdığı farklı bir dil de mevcuttur aslında. ‘’Ben Buradayım’’ şeklinde algılanabilen bu anlatım, hem işlerin hızlanmasında, hem de kazaların önüne geçmede oldukça başarılı. Beden olarak her ne kadar standardın üzerine çıkmasa da renk olarak turuncu, mavi, pembe, sarı, kırmızı ve yeşil gibi alternatif renkleri bulunan ikaz yelekleri, kullanımı, işlevi ve amacı göz önüne alındığında etkisi asla yadsınamaz. Kullanım alanının da her geçen gün yayıldığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

 

 

İkaz Yeleklerinin Özellikleri

İkaz Yeleklerinin Özellikleri

İkaz yelekleri birçok alanda kullanılan ve hayati önem taşıyan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. İkaz yelekleri tehlikeli görev yapan bireylerin sahip olduğu mesleklerde kullanılan, insanları bazı tehlikelerden koruyan ürünlerdir. Karanlıkta fark edilebilir, hafif ve esnek olmaları en önemli kullanılma nedenlerindendir. İlk olarak ikaz yeleği nasıl olmalıdır sorusuna cevap verelim.

İkaz Yeleği Nasıl Olmalıdır, Özellikleri Nelerdir?

İkaz yelekleri kesinlikle karanlıkta fark edilebilir bir şekilde üretilmelidir. Karanlık ortamlarda uzak mesafede çalışan birinin rahat ir şekilde görülmesini sağlayan yelekler aynı zamanda birçok çeşit ve modele sahiptir. Yaz ve kış aylarına uygun olarak üretilmekte ve giyilen mevsim koşullarına göre bazı özelliklere sahip olmalıdır.

İkaz yeleğinin özellikleri olarak gösterebileceğimiz bir diğer özellik ise, üzerinde uzaktan fark edilebilecek şekilde farklı renklere sahip olmasıdır. Bu renkler fosforlu renk özelliğinde olmalı, aynı zamanda yeleğin tamamı fosforlu görünüme sahip olmalıdır. Bu yelekler pamuk, polyester veya raşel kumaşlar kullanılarak üretilmektedir. Yelekler uzun yıllar boyunca dayanabilir özelliğe sahiptir ve soğuk havalarda mont üzerine giyilebilmektedir. Fakat montun, yeleğin fosforlu kısımları kapatmamasına dikkat edilmelidir. İkaz yelekleri bütün bedenlere uygun olarak tasarlanmaktadır ve oldukça hafif bir kullanıma sahiptir.

İkaz Yeleği Giymek Mecburidir

Tehlikeli mesleklerde ikaz yeleği giymek mecburidir. Örneğin, yılın bütün zamanlarında trafik polisleri tehlikeli durumlarda çalışmaktadırlar. Sürekli olarak hareket eden araçların arasında görev yapan trafik polislerinin hemen her yerden fark edilebilir olmaları hem onlar, hem de sürücüler için alınan hayati bir önlem niteliği taşımaktadır. Bütün mevsimlerde gündüz ve gece fark edilebilir özelliğe sahip olan ikaz yelekleri sürücüler ve yayalar tarafından ilk bakışta fark edilebilecek bir pozisyondadır.

İkaz yeleği alırken dikkat edilecekler arasında yeleği giyecek olan kişinin rahat bir şekilde hareket etmesi de vardır. Gerek kullanacak kişinin bedenine uygun olması, gerek ise yeterince fark edilebilir şekilde olması ikaz yeleklerinin rahat kullanımını sağlamak için önemlidir. Trafik polislerinin yanı sıra, inşaatta tehlikeli alanlarda çalışanların ve diğer tehlikeli işlerde çalışanların giymesinin zorunlu olduğu ikaz yelekleri hayati önem taşımaktadır.