Turuncu Fosforlu İkaz Yeleği

İkaz Yeleklerinin Özellikleri

İkaz Yeleklerinin Özellikleri

İkaz yelekleri birçok alanda kullanılan ve hayati önem taşıyan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. İkaz yelekleri tehlikeli görev yapan bireylerin sahip olduğu mesleklerde kullanılan, insanları bazı tehlikelerden koruyan ürünlerdir. Karanlıkta fark edilebilir, hafif ve esnek olmaları en önemli kullanılma nedenlerindendir. İlk olarak ikaz yeleği nasıl olmalıdır sorusuna cevap verelim.

İkaz Yeleği Nasıl Olmalıdır, Özellikleri Nelerdir?

İkaz yelekleri kesinlikle karanlıkta fark edilebilir bir şekilde üretilmelidir. Karanlık ortamlarda uzak mesafede çalışan birinin rahat ir şekilde görülmesini sağlayan yelekler aynı zamanda birçok çeşit ve modele sahiptir. Yaz ve kış aylarına uygun olarak üretilmekte ve giyilen mevsim koşullarına göre bazı özelliklere sahip olmalıdır.

İkaz yeleğinin özellikleri olarak gösterebileceğimiz bir diğer özellik ise, üzerinde uzaktan fark edilebilecek şekilde farklı renklere sahip olmasıdır. Bu renkler fosforlu renk özelliğinde olmalı, aynı zamanda yeleğin tamamı fosforlu görünüme sahip olmalıdır. Bu yelekler pamuk, polyester veya raşel kumaşlar kullanılarak üretilmektedir. Yelekler uzun yıllar boyunca dayanabilir özelliğe sahiptir ve soğuk havalarda mont üzerine giyilebilmektedir. Fakat montun, yeleğin fosforlu kısımları kapatmamasına dikkat edilmelidir. İkaz yelekleri bütün bedenlere uygun olarak tasarlanmaktadır ve oldukça hafif bir kullanıma sahiptir.

İkaz Yeleği Giymek Mecburidir

Tehlikeli mesleklerde ikaz yeleği giymek mecburidir. Örneğin, yılın bütün zamanlarında trafik polisleri tehlikeli durumlarda çalışmaktadırlar. Sürekli olarak hareket eden araçların arasında görev yapan trafik polislerinin hemen her yerden fark edilebilir olmaları hem onlar, hem de sürücüler için alınan hayati bir önlem niteliği taşımaktadır. Bütün mevsimlerde gündüz ve gece fark edilebilir özelliğe sahip olan ikaz yelekleri sürücüler ve yayalar tarafından ilk bakışta fark edilebilecek bir pozisyondadır.

İkaz yeleği alırken dikkat edilecekler arasında yeleği giyecek olan kişinin rahat bir şekilde hareket etmesi de vardır. Gerek kullanacak kişinin bedenine uygun olması, gerek ise yeterince fark edilebilir şekilde olması ikaz yeleklerinin rahat kullanımını sağlamak için önemlidir. Trafik polislerinin yanı sıra, inşaatta tehlikeli alanlarda çalışanların ve diğer tehlikeli işlerde çalışanların giymesinin zorunlu olduğu ikaz yelekleri hayati önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir